четвртак, 30. јун 2011.

ČUDESNI SVIJET MIRODIJA


ČUDESNI SVIJET MIRODIJA

Živih boja, ukusni i mirisni začini dolaze iz cijeloga svijeta i stižu do našega nepca. Odlični su dodatak tradicionalnim, ali i suvremenim sezonskim jelima…

KORIJANDER
-Poznat i pod nazivom «kineski peršin», a lako ga možete uzgojiti i u cvjetnim loncima na balkonu. Koriste se svježi listovi i cijele ili nasjeckane sjemenke. Vrlo je aromatičan, a miris mu podsjeća na miris agruma te pruža osjećaj svježine. Potječe sa Srednjeg Istoka, a ima ga i u zemljama Magreba te jugoistoku Azije. Grci i Rimljani su ga koristili kao dodatak vinima i voću. Poznat je kao i odličan tonik za živčani sustav, te pomaže u poticanju moždane aktivnosti, smiruje bolne grčeve i potiče probavu. Redoviti je sastojak curryja, chutneya, masale i slatkogorkog indijskog umaka, a dodaje se egzotičnim jelima, marinadama, ribama i juhama. U Francuskoj ga koriste za likere kao što je chartreuse.

CIMET
Koristi se unutrašnji dio sušene korice jedne vrste tropskoga drveta, a možete ga nabaviti smrvljenoga u prahu ili u obliku sušenih cjevčica. Slatkast je i mirisan, a više arome imati će ako ga netom prije pripreme nekakvoga jela ( uglavnom deserta) sameljete. Klasičnu aromu zahvaljuje esencijalnom ulju. Najtraženiji je cimet iz Šri Lanke, a uzgaja se i u Brazilu, na Jamajci i u Indoneziji. Često se još spominje i u Bibliji, dok su ga Egipćani koristili još 3000. g. pr. Krista. Cimet pomaže probavi, ubrzava disanje i otkucaje srca zbog svoga antiseptičkoga djelovanja. Zbog svoga antibakterijskoga djelovanja koristi se i za konzerviranje mesa. Odličan je kao dodatak kuhanome voću, za aromatizaciju krema, za pudinge, ali i kao dodatak sangriji i vinu. U Meksiku se čak koristi pri pripremi čokolade.

ŠAFRAN
Ekstrakt je cvijeta crocus sativus. Za kilogram praha treba oko 80 tisuća cvjetova. Narezani cvjetovi imaju crvenkasto-narančastu boju, a u prahu je žute boje. Ima snažan miris, a okus mu je gorkast. Treba ga čuvati u hermetički zatvorenim posudama na tamnom mjestu. Šafran je bogati izvor prirodnih antioksidansa, a djeluje i kao vrlo blagi sedativ , pospješuje probavu i smanjuje menstrualne bolove. Česti je sastojak rižota i maneštra, a u Španjolskoj se miješa u paellu.

ĐUMBIR
Riječ je o razgranatom korijenu, a pulpa mu je svijetle žute boje. Na tržištu se može naći u različitim oblicima: svježi, sušeni, u prahu ili andirani. Miris mu je vrlo jak, ali je ugodan i osvježavajuć, podsjeća na limun iako je pikantniji, posebno na dužim vlaknastijim dijelovima. Raste i u Indiji i na neki pacifičkim, a danas se uzgaja i u nekim drugim egzotičnim mjestima. Đumbir je bogat esencijalnim uljima. Pomaže probavi, odličan je protiv prehlade i mučnine na putovanjima. U Indiji i Kini se često koristi kao dodatak piletini i juhama , u Japanu se njime posipa sushi i sashimi, a Englezi ga stavljaju u kolače i marmelade.

PAPRIKA
Posebna vrsta slatke paprike koja raste i u umjerenim dijelovima Europe. Cijenjena je kao afrodizijak te stimulans koji potiče tek, a može djelovati i kao depurgativ i diuretik. No treba je oprezno koristiti jer može izazvati nesanicu i nadražiti probavni trakt. Umacima i maneštrama, te gulašima daje boju i okus,a odlično se slaže i s jelima od povrća. U Španjolskoj i Portugalu koristi se u mnogim jelima, a najviše u kobasicama.
Rubi
Oct 7 2005, 14:34
BOSILJAK

Sastav: Bosiljak

Okus: tipični, čisti okus bosiljka

Upotreba: kao začin salatama, povrću, umacima i juhama

Bosiljak (Bot. Ocimum basilicum L.) porijeklom iz Indije, omiljeni začin zbog svog toplo-aromatskog okusa važan dodatak u kuhinji. Danas je bosiljak dostupan u različitim formama, jedna od njih je i citrusni bosiljak poznat po svojim bogatim listovima i blagoj aromi.

CHILI PRAH

Sastav: osušene mljevene chili papričice

Okus: tipični miris i okus, specifični i prirodni

Upotreba: svugdje gdje želite dobiti papreni okus

Dobija se od sušenih i mljevenih chili papričica . Domovina chilia je centralna i južna Amerika. Chili je glavni sastojak većine chili umaka i krema. Zajedno sa paprom i đumbirom čini jedan od glavnih sastojaka internacionalne kuhinje.


INDIJSKI CURRY

Sastav: Kurkuma, mljevena gorušica, Koriander, crni papar, češnjak, ljuta paprika i đumbir.

Okus: blago ljutkast

Upotreba: kao začin jelima od riže, svjetlim umacima i povrću

Postoji uzrečica: «U Indiji postoji toliko curry mješavina koliko i kuhara», što znači da postoji toliko različitih varijanti iz različitih predjela Indije koje se koriste za razna jela prema okusu svakog kuhara. Lebensbaum se odlučio ponuditi Vam umjereno ljutu varijantu koja će zasigurno očarati nepce svakog gurmana.

ĐUMBIR MLJEVENI

Sastav: đumbir

Okus: tipični miris i okus đumbira

Upotreba: kao dodatak kolačima, kruhu, slatkim jelima, voćnim salatama. Đumbir je neizostavni dodatak začina curry.

Dobiva se od korijena biljke đumbir (Bot. Zingiber officinale Roscoe). Osam do deset mjeseci star korijen ubire se neposredno prije nego što mu procvjetaju listovi, guli se, umače u vlastiti sok te na kraju suši i melje. Korijen đumbira se može koristit svjež dok su đumbirovo pivo, vino ili čaj omiljeni topli napici.

KARDAMON OLJUŠTENI

Sastav: Kardamon

Okus: tipični miris i okus kardamona?

Upotreba: kao začin jelima od riže, voćnim jelima i kolačima

Kardamon je jedan od najstarijih začina poznatih čovječanstvu te mu to daje pridjev najskupljih i najomiljenijih začina. Dobiva se od zrelih cijelih ili oljuštenih sjemenki biljke Kardamon (Bot. Elettaria cardamomum). U arapskim zemljama kardamon služi kao jedan od omiljenih začina za pripremu kave. Razlikujemo zeleni, bijeli ili smeđi kardamon, za zeleni se kaže da je najbolji zbog svog visoko aromatičnog citrusnog okusa.

KORIANDER MLJEVENI

Sastav: koriander

Okus: tipični miris i okus koriandera

Upotreba: kao začin jušnim jelima, jelima od povrća, voćnim jelima i kolačima

Koriander (Bot. Coriandrum sativum) je porijeklom iz sredozemlja no danas se koristi kao začin u cijelome svijetu. Sjemenke koriandera daju aromatični i karakteristični okus kako slanim tako i slatkim jelima. Mljevene sjemenke koriandera su neizostavni sastojak indijskog currya.

GARAM MASALA

Sastav: kardamon, crni papar, cimet i klinčić

Okus: biljni, lagano papreni

Upotreba: kao začin jelima od povrća, jelima od smeđe leće, graha, slanutka.

Garam masala je svjetski poznat začin čiji sastav je sličan indijskom curryu. Među paprenijim slove one mješavine koje sadrže papar dok one bez slove kao posebno aromatične. U Indiji se začini koji se nalaze u Garam masali prže na tavi, melju i dodaju kada je jelo gotovo.

KURKUMA MLJEVENA

Sastav: kurkuma

Okus: tipični miris i okus kurkume

Upotreba: kao začin umacima, marinadama, jelima od grahorica. Njegova žuta boja korijena ga čini čestim nadomjestom za skupi šafran, te je jedan od neizostavnih sastojaka indijskog currya.

Dobiva se od korijena kurkume (Bot. Curcuma longa) koja potiče iz jugoistočne Azije. Postupak dobivanja ovog jarko žutog, aromatičnog praškastog začina je da se korijen iskopa, opere, sitno nasjecka, osuši i na kraju samelje. Njegova intenzivna žuta boja se koristi za bojanje jela kao što su senf, kruh ili namazi.

MUŠKATNI ORAŠČIĆ MLJEVENI

Sastav: muškatni oraščić

Okus: tipični miris i okus muškatni oraščića

Upotreba: daje pikatni okus povrću (kelj, šparoge), koristi se u talijanskoj kuhinji. Posebno je cijenjen kao dodatak voćnim jelima.

Sjemenke su plodovi stabla mušakata koje je visoko deset metara i mora biti najmanje osam godina staro da bi plodovi bili spremni za žetvu, te može davati urod sljedećih sto godina. Pored sjemenki korisit kao cjenjeni začin se koristi i kora samoga ploda.

ORIGANO

Sastav: origano

Okus: tipični miris i okus origana

Upotreba: kao dodatak pizzama, svježim rajčicama, tjestenini i žitaricama

Origano (Bot. Origanum vulgare) potječe iz južne Europe te se dobiva od rascvjetale sušene i nasjeckane biljke. Origano je jedan od važnih sastojaka mješavina začinskog bilja.

PAPAR BIJELI U ZRNU

Sastav: bijeli papar

Okus: tipični miris i okus papra

Upotreba: kao začin svjetlim umacima, kiselim krastavcima

Raste na do devet metara visokoj biljci (Bot. Piper nigrum) čije se zrele mahune ljušte, zrno se suši i melje ili koristi u zrnu.

PAPRIKA SLATKA

Sastav: paprika

Okus: tipični miris i okus paprike

Upotreba: kao začin jelima s roštilja, tofua, umacima od rajčice

Biljka paprika (Bot. Capsicum annuum) spada među najstarije kulture srednje Amerike koja je došla u Španjolsku u 16 st. Paprika spada danas u najkorištenije začine u Europi. Miris i okus (blag, sladak do papreno ljutog) ovisi o sorti i zrelosti samog ploda. Lebensbaum slatku papriku odlikuje njezin blagi i slatki okus.

PIMENT MLJEVENI

Sastav: piment

Okus: tipični miris i okus pimenta

Upotreba: kao dodatak umacima, marinadama, dodaje se raznim kolačima (može se naći u našim božićnom biskvitu s začinima?), važan sastojak mješavina začinskog bilja.

Piment (Bot. Pimenta dioica) se bere zelen sa 6-13 metara visokog stabla pimenta te se sprema u vreće 4-5 dana. U tih par dana sjemneke fermentiraju i poprimaju smeđu boju te se na kraju suše na suncu. Piment nazivaju i «začinom za sve» jer njegova aroma podsjeća na sve važnije začine kao što su papar, klinčić. Cimet i muškatni oraščić.

TIMIJAN

Sastav: timijan

Okus: tipični miris i okus timijana

Upotreba: kao začin jelima od krumpira, povrća, juhama, gljivama

Intenzivno aromatični listovi timijana (Bot. Thymus vulgaris) se koriste kao dodatak jelima u većini kuhinja, te pritom timijan spada u tradicionalne biljke koje se koriste za liječenje bolesti povezanih s dišnim sustavom.

CIMET MLJEVENI

Sastav: cimet

Okus: tipični miris i okus cimeta

Upotreba: kao dodatak voću, kolačima i punčevima

Cimet (Bot. Cinnamomum aromaticum) se dobiva od stabljike cimet koja se porijeklom iz Kine a uzgaja se u Vijetnamu, Kambođi, Laosu, Sumatri, Javi i Japanu. Kao začin se koristi samo kora koja se prilikom sušenja smota u štapiće i poprima crvenkastu do tamno smeđe boje. Miris je ugodno aromatičan dok je ukus blago ljutkast.

Нема коментара:

Постави коментар